3/1/2013 - ניידות בשרשרת האספקה
שרשרת האספקה מתמודדת עם מחזור חיים מהיר יותר של מוצרים וגידול ברמת השירות הנדרשת ע"י הלקוחות. יישום פתרונות המבוססים על התקנים ניידים, מאפשרים לשרשרת האספקה לשפר את המהירות בה היא עובדת.  ניידות מאפשרת לחבר את כל האנשים והנכסים בשרשרת האספקה, למערכת מידע אחת. יישומי ניידות בשרשרת האספקה מתמקדת בפתרונות לצוות השטח, בהכנסת מידע באמצעים אלקטרונים בזמן אמת ובמתן אפשרות לנראות בזמן אמת, לכל המעורבים בשרשרת האספקה.

 
המושג Mobility קשור גם ליישום גישת הניהול הרזה, בשרשרת האספקה. ניידות מונעת "בזבוזים" המוחבאים בתהליכים בשרשרת האספקה ומקצרת את זמן ביצוע התהליכים.
באמצעות Mobility, הכלים הנדרשים לעובדים לביצוע התהליכים נמצאים תמיד בהישג יד והם יכולים להכניס מידע באמצעים אלקטרונים (ברקוד, RFID), או לשלוף מידע בזמן אמת. המשמעות הינה מניעת טעויות הנובעות מכתיבה והקלדה ידנית של המידע למחשב, זמינות נתונים בזמן אמת לשאר המעורבים בשרשרת האספקה, שיפור מהירות ביצוע התהליכים העסקיים וכתוצאה מכך שיפור ברמת השירות ללקוחות.
להלן מספר דוגמאות לשימוש בכלים והתקנים ניידים בשרשרת האספקה:
מכירות:
אישור הזמנות - איש מכירות יכול לבדוק בזמן אמת רמות מלאי, מחירים, אובליגו ולאשר מיידית הזמנות לקוח.

שירות לקוחות
סטאטוס הזמנה – נציג השירות יכול לבדוק סטאטוס הזמנה ולתת משוב מיידי ללקוח על הזמנתו.
 
תיכנון וניהול מלאי:
ניהול מלאי - שקיפות של המלאי בזמן אמת, מאפשר לחדש מלאי של פריטים עם מלאי נמוך, בזמן תגובה קצר.
תהליכי S&OP – קבלת מידע בזמן אמת מנקודת המכירה ו/או על בסיס ניפוק סחורה מהמחסן מאפשר לארגון לתכנן מלאי בצורה טובה יותר בשרשרת האספקה.
 
מחסן:
קבלת פריטים למחסן - סריקה מהירה של ברקודים או קריאה של RFID, מאפשרת, באופן אוטמטי וללא ניירת, בדיקת התאמה להזמנת הרכש וקבלת מידע על ניתובו של הפריט (אחסנה, איזור הליקוט, Cross Dock).

אחסנה – העברת מיקום הפריטים והנתיב היעיל ביותר לביצוע המשימות לעובד מאפשרת ביצוע יעיל של האחסנה. סריקה של ברקוד או שימוש ב- RFID של הפריט ושל המדף, מתעדים ומאשרים, באופן אוטמטי שהפריט הונח במקום המיועד.

ליקוט ומשלוח - הזמנות מאושרות למשלוח מועברות ישירות להתקן הקצה של העובד. המלקט יכול לקבל הוראות ליקוט עם הנתיב המהיר ביותר לביצוע, באופן אוטומטי להתקן הנייד. סריקה של ברקודים או קריאת תגי RFID, יכולים לספק אישור מהיר לכך שהפריט הנכון לוקט וירד מהמלאי. ניתן גם לספק גם את הוראות האריזה להתקן הנייד.

החזרות – המחסן יכול להצטייד מראש בחלקי חילוף וכלים בהתאם לרשימת ההחזרות הצפוייה. סריקה של RMA, או של הפריט שחזר, יכולה לאשר את תקפות ההחזרה ולעדכן מיידית את מערכות המידע על הגעת ההחזרה. ניתן לצלם את הפריט ובכך לספק הוכחה למצב הפריט בזמן ההחזרה.

ספירות מלאי – באמצעות אמצעים ניידים משפרות את הדיוק ומקצרות באופן משמעותי את משך ספירת המלאי.

הובלה:
הקטנת הזמן המושקע במילוי טפסים - שימוש באמצעים ניידים, מונע פעילויות של מילוי טפסים, ע"י הנהגים ומקטין טעויות אנוש הנובעות מהקלדה ואת הזמן המושקע בהקלדת/הכנסת נתונים.

קבלת משוב מיידי של אישורי מסירה – באמצעות חתימה אלקטרונית, בזמן המשלוח ושידור ישיר למערכת החיוב הארגונית, מאפשר להניע במהירות את תהליך הפקת החשבונית והגבייה ולשפר את מדד ה- Cash to Cash Cycle Time. בנוסף, הנהג יכול להוסיף צילום של המוצר בזמן האספקה, בכדי להבטיח התאמה לדרישות.

הגדלת נצילות צי הרכבים – מידע על מוכנות ההזמנות בזמן אמת מאפשרת תיכנון יעיל של תכולת המשאית, נתיבי הנסיעה וזמן הרציף (העמסה).

הקטנת צריכת דלק ומרחקי נסיעה – באמצעות נראות בזמן אמת של עומסי התנועה, ניטור בזמן אמת של המנוע (מהירות, סיבובי מנוע, זמן בטלה, וכו') והעברת הנתונים בזמן אמת לנהג ולחדר בקרה ניתן לחסוך בעלויות המשתנות של צי ההובלה.

דיאגנוסטיקה ואחזקה חזוייה – אמצעים ניידים המחוברים למחשב הרכב ומנטרים את הנתונים המתקבלים, יחד עם בניית לוגיקות המעידות על בעיות ברכב (למשל טמפרטורה גבוהה) והעברתם בזמן אמת, מאפשרים לשפר את תחזוקת הרכב ומניעת זמני השבתה.
 
שימוש באמצעים ניידים, מאפשר שיפור באוטומציה של התהליכים ונראות בזמן אמת של המידע לכל המעורבים בשרשרת האספקה.
בנוסף, השימוש באמצעים ניידים הופך את שרשרת האספקה לרזה יותר באמצעות הקטנת  עבודת ניירת, מניעת טעויות מניעת בטלות והמתנות, הקטנת מרחקי שינוע ונסיעה, חיסכון בדלק ובעלות המשתנה לק"מ נסיעה ועוד.